Ona a On
Level: For Dummies :) 7+

Z diskusného fóra zeny@list.changenet.sk

Z internetovej diskusie o ženách v politike a ženskej agende

    On: Niečo na tom asi fakt bude. Ja sa vám napríklad na rovinu priznávam, že keď ste napísali „ženská agenda“, nič, ale vôbec nič konkrétne mi pod tým (okrem kvót, všakže) neprišlo na um. Preto prosím, hoďte mi sem (ak budete mať čas) pár základných téz, „o čo tým babám vlastne ide“. Veľmi ma to zaujíma. Kritické minimum v čom?

    Ona: Milý V., už tvoje predchádzajúce maily ma vytočili, počkala som si však radšej na reakcie feministiek profesionálok. Teraz si však už nemôžem pomôcť, tak amatérsky na plnú hubu sa ťa spýtam - chceš vedieť, o čo nám ide? Dobre, ožeň sa so šikovnou, vzdelanou a rovnocennou partnerkou (inú by si ani nechcel, pravda?), ktorá si ťa zoberie aj preto, lebo obdivuje tvoje schopnosti (ani ona by nič menej nebrala). Potom ži ďalej naplno, tak ako doteraz, nič nezmeň na svojom životnom štýle. Publikuj, čítaj, tvor, angažuj sa. Hádam netreba ani zdôrazňovať, že pritom sa v domácom hniezdočku veľmi neohreješ. Medzitým tvoja žienka porodí dve detičky a bude sa snažiť poradiť si aj bez teba (a v tom horšom prípade aj bez pomoci svojej matky). Ty medzitým absolvuješ X seminárov, tréningov, konferencií a zahraničných ciest. Ona ťa bude verne očakávať doma. Ty sa možno staneš politikom, v každom prípade verejne známou osobnosťou a určite profesionálom. Ona sa po šiestich rokoch utierania nosov a vylievania nočníkov začne nesmelo pokúšať vyskočiť na rozbehnutý rýchlik. Ibaže ovešaná dvoma deckami naň len tak ľahko nevyskočí. Ty tempo nespomalíš, z rýchlika nezoskočíš. Ona nebude môcť chodiť na semináre, tréningy, služobné cesty. Svoj pracovný program bude musieť prispôsobiť potrebám rodiny. Nebudem to ďalej rozvádzať - zo šikovnej a vzdelanej ženy plnej nápadov, ambícií a ideálov, ktorú si si bral, budeš mať po pár rokoch frustrovanú ženu a feministku, ktorá ti sama vysvetlí, čo je ženská agenda. Pravda, ak budeš schopný ju počúvať a nebudeš ju považovať len za otravnú a hysterickú ženskú, ktorá je celkom iná ako tá, ktorú si si bral.
Takýchto žien je X. Ani jedna z nich sa nestane političkou. Prečo? Preto, lebo majú vagínu! Už vieš, čo je to negatívna diskriminácia? Preto potrebujeme pozitívnu diskrimináciu. Pretože nijaký chlap nezoskočí z rozbehnutého rýchlika, aby pomohol žene ovešanej deckami.

    On: Bezpochyby to tým mužštinám neuškodilo. Moja otázka však je, v čom konkrétne to pomohlo miestnym ženštinám? Čo by zo 40 % báb v dánskom parlamente mala získať napr. moja mamka, ktorá je bežnou kodanskou ženou v domácnosti?

    Ona: To, že keď im s ich problémami a deckami a rodinami nepomáhajú ich manželia, zaskakuje za nich štát a ony vo verejnom živote môžu presadzovať to, čo muži veľmi nepresadzovali.

    On:
Čo je to, čo ona má a čo washingtonská housewife, resp. slovenská pani Nováková, nemá?

    Ona: Čo ty vieš o washingtonskej housewife a slovenskej pani Novákovej? Keď som sa po revolúcii stretávala s americkými ochranármi, ktorí sem vtedy prichádzali, nevedela som o feminizme nič. A oni sa čudovali, prečo u nás nie sú feministky, a ja som nechápala, prečo by mali byť. Oni, muži, ma presviedčali, aby som sa o feminizmus začala zaujímať. A teraz už viem prečo.
A propos, v USA pozitívnu diskrimináciu poznajú. Najväčšie šance dostať sa tam napríklad na univerzitu máte, ak ste black a ešte aj Hispanian minority... woman. Veď ty by si to vedel lepšie povedať ako ja... Aj keď sú kvóty jasnou pozitívnou diskrimináciou, je to len cesta naprávania nespravodlivosti a vyrovnávania negatívnej diskriminácie.

    On: Menšie zlo, všakže...

    Ona: Áno, ale zdá sa, že väčšie zlo pre mužov. Ináč, v posledných komunálnych voľbách som išla voliť len preto, lebo som bola rozhodnutá voliť samé ženy. A volila som samé ženy (feministi, prepáčte). A to by som odporúčala aj ostatným ženám.

    On: Prirodzene... samovývojom... masarykovskou drobnou prácou. Možno napr. tým, že o štyri roky (vy alebo ktorákoľvek iná z vás) nedostane/te štyristo, ale štyritisíc krúžkov. Dobrovoľných krúžkov... To si (nateraz) nedokážem predstaviť.

    Ona: Možno, možno. A za pár rokov pôjde ďalšia generácia matiek do dôchodku a po nich ďalšia a ďalšia generácia...

    On: Viac volebných obvodov je o zvýšenej zodpovednosti, kým kvóty sú o jej znížení. Komu skladá účty kvóta? Viac volebných obvodov je krokom k výberu ľudí, ktorých poznám. Ak raz viem, že moja suseda krásne spieva alebo že je pôrodníčka a odrodila mi všetky tri deti, tak ju tam jednoducho zakrúžkujem. Zakrúžkujem ju, lebo ju mám rád.

    Ona: Až bude toto realitou, pozitívnu diskrimináciu bude možné zasa zrušiť. Veď o tom stále hovoríme, nie? Išlo by o dočasné opatrenie! Ale zrušiť až potom, keď ženy nebudú profesionálne a spoločensky znevýhodnené len preto, že sa stali matkami!
Aby na mňa niekto nezaútočil, že si myslím, že byť matkou a ženou v domácnosti je zlé, tak dodávam - nie je to zlé. Je to výborné, ak je to to, čo žena chce. Ale väčšina dnešných žien nechce byť postavená pred voľbu deti, alebo kariéra. Veď aj väčšina mužov chce mať deti a rodinu, ale pritom pred túto voľbu nie sú postavení.
Vy muži chcete, aby o tom, kto bude zvolený, rozhodovala férová súťaž. Dobre, ale si potom férovo rozdeľme aj povinnosti pri starostlivosti o ďalšiu generáciu voličov, daňových poplatníkov, politikov, vedcov, umelcov a mysliteľov. Fifty-fifty. Ale nie tak, aby ste si vy rozdelili tvorivú sféru a nám ostala servisná. A budeme si kvit.
Jeden môj známy, ktorý je tiež feministom, mi raz, keď som bola u nich na návšteve, povedal, že u nich je veľký neporiadok, lebo jeho ženu domácnosť nebaví. Podotýkam, že mali rovnaké vzdelanie. On sa síce snaží občas upratať, ale to nestačí. Svojej žene to nevytýkal. Riešili to tým, že si najali upratovačku. Bordel tam bol aj tak, lebo upratovačka chodila len raz do týždňa. Jeho ženu domácnosť jednoducho nebavila rovnako ako jeho samého. Ale podľa neho tam bol bordel preto, že jeho ženu domácnosť nebaví. O čom to je? O penise a vagíne?

Z knihy Hlasy žien. Aspekty ženskej politiky