Skáčte s nami! Ochutnávka z antifašistickej čítanky
Iná hodina výtvarnej výchovy

Skáčte s nami! Ochutnávka z antifašistickej čítanky

Už dlho a rôznymi spôsobmi upozorňujeme na nebezpečné nenávistné tendencie v spoločnosti nielen na Slovensku. Hoci sa do centra verejnej diskusie dostali až po zvolení fašistickej strany do parlamentu v roku 2016, usídľujú sa tu už dlho, prejavujú sa rôzne a sú namierené proti viacerým skupinám obyvateľstva. Nečinne sa tomu nebudeme prizerať ani ďalej, a preto pripravujeme antifašistickú čítanku, ktorej sme dali meno Ružovou na hnedú!!!

Týmto názvom nadväzujeme na odkaz kanadskej spisovateľky Margaret Atwood (v súčasnosti známej najmä vďaka seriálu na motívy rovnomenného románu Príbeh služobníčky), podľa ktorej: „Ružová má zapôsobiť tak, že nepriateľ ochabne, bude miernejší, zrejme práve preto obliekajú do ružovej dievčatká. Čudujem sa, že na to ešte armádni odborníci neprišli." (Nevesta zbojníčka, ASPEKT 1998) Dávame jej za pravdu, obliekame si ružové uniformy a vyťahujeme jednu z najmocnejších zbraní - kvalitnú literatúru. Opätovne siahame po kľúčových textoch Knižnej edície ASPEKT, ktorú sme už pred viac ako dvadsiatimi rokmi provokatívne nazvali „ružová edícia". Knihy mali spočiatku naozaj ružové obálky, lebo ružová je dobrá, má potenciál a nie je žiadne ňuňuňu. Ružová knižná edícia a názov čítanky Ružovou na hnedú!!! sa teda usilujú nabúravať stereotyp spojený s „jemnou" ružovou prisudzovanou nežným dievčatám a krehkým princeznám.

Antifašistická čítanka je súbor audiovizuálnych a textových materiálov pre študentky a študentov, pedagogičky a pedagógov, ako aj širokú verejnosť. Analytické materiály, úryvky z beletristických kníh, videá či profily historických i súčasných aktérok prinesú podnety pre hodiny literatúry, dejepisu, občianskej výchovy, cudzích jazykov a pod. Ich virtuálnym domovom je 3D priestor, v ktorom sa budeme môcť voľne pohybovať, skákať, štverať a „zbierať" feministické antifašistické body.

Na čítanke stále pracujeme, ale už teraz môžete kliknúť na obrázok nižšie, nazrieť do virtuálneho sveta a zistiť, čo na vás onedlho v antifašistickej čítanke čaká. Virtuálny priestor čítanky a video pripravila výtvarníčka Lucia Mendelová. Antifašistická čítanka bude dostupná začiatkom apríla na: www.aspekt.sk