Míľa pre mamu
Tlačová správa Únie materských centier

Míľa pre mamu

Únia materských centier pripravuje na sobotu 8. mája 2010 medzinárodné podujatie Míľa pre mamu. V poradí už siedme podujatie organizované pri príležitosti Dňa matiek je organizované v spolupráci s materskými centrami, členskými organizáciami  ÚMC. Do jeho organizácie sa zapojilo 44 materských centier v 35 mestách a obciach na Slovensku.

Program Míle pre mamu trvá od 15.00 do 18.00 hod. Symbolickú míľovú prechádzku pre mamu smie prejsť každý – pešo, na bicykli, s dieťatkom v kočíku, alebo na pleciach. Môže ju darovať svojej mame, starej mame, krstnej mame či adoptívnej mame. Zároveň ju však venuje všetkým mamám na Slovensku. Míľu pre mamu doplnia sprievodné podujatia – koncerty a kultúrne programy v centre miest s množstvom hudobných i tanečných súborov, divadielok a rozličných malých i veľkých umelcov. V tento deň sa v každom mieste podujatia budú predstavovať aj samotné materské centrá s celou škálou svojich aktivít.

Najväčším sprievodným podujatím bude celoslovenská verejná zbierka pod názvom „Ďakujem, že si mama.“ Kúpou usmievavej magnetky slniečka podporíte aktivity materských centier na Slovensku.

V rámci medzinárodnej siete materských centier mine sa do akcie March Mile for Mothers zapoja aj materské centrá v USA, Argentíne, Rusku, Českej republike, Nemecku, Holandsku, Maďarsku a Bulharsku.

Mať dobrú mamu je dôvod na radosť pre každého z nás na každý deň. Ak však máme vrátiť materstvu tú pridanú hodnotu, o ktorú v spoločenskom rebríčku postupne prichádza, je potrebné verejne oceniť odvahu byť mamou – lebo ju skutočne k materstvu a rodičovstvu treba. Bez tejto odvahy z lásky by mamy nemali dosť síl prekonávať množstvo vedomých i nevedomých prekážok, s ktorými sa stretávajú práve preto, že sú mamy a chránia dvoch – seba a dieťa. Aj tento moment v sebe nesie Míľa pre mamu.

Podujatiu Míľa pre mamu predchádzali pokusy o vytvorenie nového Guinnessovho rekordu v najväčšom počte ľudí tlačiacich kočíky na trase jednej míle. „Keď sme rozprávali o tejto skúsenosti v medzinárodnej sieti materských centier mine, okamžite si získala obrovský medzinárodný ohlas a sympatie,“ uvádza Miriam Vojtková z Únie materských centier.

Únia materských centier sa rozhodla dať celému podujatiu multinárodný a multikultúrny rozmer. K podujatiu sa pripojili aj mamy z krajín, kde detský kočík patrí do výbavy iba tých najbohatších žien a väčšina obyčajných mám nosí svoje deti v náručí, alebo šatke. Prekonávanie rekordu nahradili podujatím, ktoré je prístupné všetkým mamám, nielen tým, ktoré práve kočíkujú.

P.S. ASPEKTU: Dúfame, že Míľu pre mamu si preskáče čo najviac otcov :)