ňjúvinky 4/2008

+ Načo je nám MDŽ? 8. marec - Medzinárodný deň žien - máme ešte v pamäti ako deň, keď sa okrem symbolických darčekov rozdávali veľké reči o úlohe ženy v socialistickej spoločnosti, odbory prispeli kuchynskými utierkami a karafiáty boli povinné. MDŽ má však oveľa dlhšiu a hlbšiu históriu, než to naznačujú tieto povinné oslavy. Medzinárodný deň žien vznikol v prvom rade ako deň pripomínajúci dlhé úsilie o dosiahnutie rovnoprávnosti, volebného práva, práva na vzdelanie, rovnosti v odmeňovaní a ľudských práv žien. Tento rok sme MDŽ oslávili v spoločnosti nositeľky Nobelovej ceny Elfriede Jelinek a jej Mileniek. Pozvali ju ASPEKT a Bábkové divadlo na Rázcestí prostredníctvom scénického čítania z románu MILENKY. MILENKY priniesli v rámci projektu ruzovyamodrysvet.sk neprikrášlený pohľad na deľbu práce medzi ženami a mužmi: „Považujem za dôležité ukázať, čo sa stane, keď sa ženy nespoliehajú samy na seba a na svoju sebarealizáciu prostredníctvom práce, hoci aj tej najjednotvárnejšej práce pri páse, ale zavesia svoj osud na iného človeka.“ (Elfriede Jelinek)

+ Mesiac knihy je aj Mesiacom histórie žien: Marec býval u nás tradične Mesiacom knihy. Vo svete je však známy hlavne ako Mesiac histórie žien. Vznikol ako odpoveď na takmer úplnú absenciu informácií o úlohe a postavení žien v histórii a o dejinách ženského hnutia v učebných osnovách základných a stredných škôl. V jeho priebehu si najmä vzdelávacie inštitúcie pripomínajú históriu zápasu o ženské práva a emancipáciu a vklad žien do dejín kultúry a civilizácie. V rámci Mesiaca knihy aj Mesiaca histórie žien chceme upozorniť na zaujímavé publikácie, ktoré poukazujú práve na úlohu žien v dejinách i na spôsob, akým sa táto úloha a konkrétne aktivity žien vnímajú a hodnotia.

+ Histórie žien. Aspekty písania a čítania: Tento je zborník je venovaný mnohovrstvovej histórii žien v stredoeurópskom priestore. Sústreďuje sa na málo známe až neznáme ženské osobnosti a nazerá na dejiny tohto priestoru z hľadiska participácie žien v kultúrnom, spoločenskom a politickom živote. Zborník Histórie žien. Aspekty písania a čítania sa zameriava na osobnosti, témy a udalosti, ktoré stále nie sú súčasťou nášho bežného ponímania dejín, ani ich zaužívanej interpretácie, ani dejepisných učebných osnov. Publikácia môže preto byť zdrojom nového poznania a informácií pre všetkých, čo sa chcú dozvedieť viac o málo zmapovaných miestach ženskej histórie.

+ Hana Gregorová: Slovenka pri knihe: Jedným z výsledkov projektu Histórie žien je aj prvá Čítanka z nového zborníkového radu knižnej edície ASPEKT. Čítanka z diela spisovateľky Hany Gregorovej Slovenka pri knihe sprítomňuje písanie žien z dôb minulých a zároveň poukazuje na mnohotvárnosť „tradičnej" ženskej roly na Slovensku. Čítankový prístup k textom sa sústreďuje na dôležitú líniu v pomerne rozsiahlej tvorbe Hany Gregorovej - na reflexiu postavenia žien. Napokon - aj nezakríknutá Hana Gregorová je súčasťou našej tradície.

+ Irena Brežná: Na slepačích krídlach: Najnovší román Ireny Brežnej Na slepačích krídlach ponúka osobitý pohľad na naše dejiny- a najmä na ich reflexiu - cez optiku každodennej skúsenosti. Je intímnym pohľadom autorky na obdobie jej detstva a oživuje spoločenskú atmosféru na Slovensku v päťdesiatych rokoch prostredníctvom detskej rozprávačky Jany, ktorej mama „zmizla" vo väzení. Irena Brežná v knihe filtruje spomienky na detstvo cez poučene naivistický pohľad, rafinovane zarámovaný kontextom životnej skúsenosti zrelej ženy, ktorej nechýba zmysel pre humor, ba až satiru. Román Na slepačích krídlach sprostredkúva dobu síce minulú, no predsa nie tak dávnu, formou, ktorá môže osloviť a zaujať nielen dospelých, ale aj mládež.