Učebnice pod mikroskopom

Cieľ: Pozrieť sa na učebnice „inými“ očami, aby si dievčatá a chlapci uvedomili, akým spôsobom sa v nich zobrazujú muži a ženy.
Čas: 90 minút
Veková skupina: 2. stupeň ZŠ a SŠ
Pomôcky: učebnice, potreby na kreslenie
Postup: Žiaci a žiačky môžu pracovať s učebnicami, ktoré majú práve pri sebe (napr. dejepis, spoločenské vedy, etika, cudzie jazyky, t.j. učebnice, ktoré hovoria o ľuďoch, prípadne ich zobrazujú v ilustráciách).

Dievčatá a chlapci vytvoria 4 — 5–členné skupiny. Každej skupine zadáme jednu tému a požiadame deti, aby si prezreli konkrétnu učebnicu a sústredili sa na to, akým spôsobom sa v nej zobrazujú ženy a akým muži, prípadne aké činnosti vykonávajú.

Návrh tém pre jednotlivé skupiny:

  • Ako sú zobrazovaní v danej učebnici muži? Ako často sa vyskytujú a čo robia?
  • Ako sú zobrazované v danej učebnici ženy? Ako často sa vyskytujú a čo robia?
  • Ako sú zobrazovaní starší ľudia? Ako často sa vyskytujú a čo robia?
  • Ako sú zobrazované dievčatá? Ako často sa vyskytujú a čo robia?
  • Ako sú zobrazovaní chlapci? Ako často sa vyskytujú a čo robia?
  • Kto v učebnici chýba? V akej situácii by sa tam mohol vyskytovať?
  • Akým rôznym činnostiam sa ľudia v učebniciach venujú? Aké vlastnosti, schopnosti zobrazujú?

Asi po 20 minútach práce v skupinách prezentujú dievčatá a chlapci svoje zistenia ostatným.

V prípade časovej rezervy a záujmu detí môže táto činnosť pokračovať námetmi na to, ako by sa dali konkrétne učebnice doplniť, zlepšiť, čo by v nich naopak nemuselo byť a podobne.

Diskusia: Sú postavy a situácie z učebníc podobné skutočnosti, alebo sa v niečom líšia? Ak áno, v čom? Aké ďalšie činnosti rôznych ľudí, ktorí sa v učebnici nenachádzajú, si vedia deti ešte predstaviť? Aké dôsledky môže mať jednostranné zobrazovanie jednotlivých skupín ľudí v učebniciach? Aké stereotypy takéto jednostranné zobrazovanie žien a mužov, chlapcov a dievčat v učebniciach utvrdzuje? Môžeme poukázať na rozmanitosť prítomnú v bežnom živote, ktorá v učebniciach často chýba (napr. otcovia starajúci sa o bábätká, ženy letkyne, rôzne typy rodín — matka s deťmi, otec s deťmi, rodiny s adoptovanými deťmi či deťmi v pestúnskej starostlivosti, bezdetné páry, gejské a lesbické rodiny).